Jak aktivovat pokročilou ochranu dat na iCloudu?
V pondělí 23. ledna 2023 vydal Apple iOS 16.3., který nově nabízí pokročilou ochranu dat na iCloudu. Co nová bezpečnostní funkce obnáší a jak ji na zařízení správně nastavit, abyste se nemuseli obávat ztráty citlivých informací? To se dozvíte v našem článku.
Co to je pokročilá ochrana dat na iCloudu?
Jedná se o volitelné nastavení, které poskytuje nejvyšší úroveň zabezpečení dat v iCloudu, tedy na serverech provozovaných společností Apple. Pokud tuto funkci na svém zařízení aktivujete, bude váš obsah chráněn pomocí tzv. end-to-end šifrování, česky známé také jako koncové šifrování.
Co to znamení v praxi? Před odesláním se zpráva prostřednictvím chatovací aplikace zašifruje a znovu se dešifruje až ve chvíli, kdy dorazí k určenému příjemci. Vaše zprávy tak nemůže odposlouchávat nebo číst nikdo cizí – dokonce ani zaměstnanci z firmy Apple.
Tímto způsobem lze chránit většinu uložených dat, mezi které patří například:
● Zálohy zařízení a zpráv / iCloud Drive
● Poznámky / Připomínky
● Fotky / Zvukové nahrávky
● Záložky v Safari / Zkratky pro Siri
● Lístky v aplikaci Peněženka
Jakmile tuto funkci zprovozníte, vaše soubory a informace budou chráněny před odcizením. A to i v případě, že dojde k prolomení zabezpečení dat v samotném Cloudu, protože klíče k přečtení vašich zpráv vlastníte pouze vy.
Což je sice výhoda, zároveň to však klade nemalé požadavky na vaši pečlivost. Nad správou svých dat totiž přebíráte veškerou kontrolu.
Jak aktivovat pokročilou ochranu dat na iCloudu
Pro aktivaci pokročilé ochrany dat na svém zařízení budete potřebovat:
● Apple ID s dvoufaktorovým ověřováním.
● Přístupový kód nebo heslo nastavené pro vaše zařízení.
● Minimálně jeden kontakt pro obnovení účtu nebo klíč k zotavení.
Přístupové heslo by mělo být složeno ze speciálních znaků, číslic a velkých i malých písmen, aby nebylo snadno odhalitelné. Jinak se vám může stát, že útočníci heslo na vašem zařízení prolomí a vy o svá data stejně přijdete.
Kontaktem se rozumí důvěryhodná osoba (protějšek, blízký člen rodiny a podobně), který vám v případě ztráty hesla pomůže znovu získat přístup k vašemu zařízení.
Klíč k zotavení je 28místný kód, který je možné – spolu s bezpečným telefonním číslem a Apple zařízením – využít pro obnovu dat.
Aktivace pokročilé ochrany krok za krokem
-
Přejděte do aplikace Nastavení, kde kliknete na svůj Apple účet.
-
Zde vyberte položku iCloud.
-
Klepněte na Pokročilá ochrana dat.
-
4. V otevřeném okně klepněte ve spodní části obrazovky Zapnout pokročilou ochranu dat.
Nepřehlédněte: funkci můžete kdykoli deaktivovat. Stačí znovu přejít do nastavení, dále
na iCloud a pokročilou ochranu dat zde opět vypnout.
Další podrobnosti najdete také na stránkách podpory společnosti Apple.
Nezapomeňte na záložní plán
Nakonec zbývá poslední důležitý krok: v sekci Obnovení účtu si nechte vygenerovat klíč k
zotavení. Pečlivě si jej zaznamenejte – nejlépe zcela mimo svůj telefon nebo počítač.
V této části nastavení si také můžete zvolit známou osobu, která obdrží na své zařízení duplikát vašeho klíče, aniž by však měla přístup k vašim datům. Pokud však později klíč ztratíte nebo zapomenete, může vám jej na vyžádání zaslat.
Důležité upozornění (nejen) pro zapomnětlivce
Ačkoli se může zdát, že pokročilá ochrana dat má samá pozitiva, nemusí být vhodná pro každého.
Jakmile totiž tuto funkci zapnete, stáváte se za svá data osobně zodpovědnými.
Pokud si tedy zvolíte příliš jednoduché heslo, nebo si jej nikam neuložíte a časem jej zapomenete, ke svým datům na iCloudu se již nedostanete.
Stejně tak je nutné se již poměrně dobře orientovat v pokročilých možnostech nastavení, abyste si aktivací nové funkce spíše nezkomplikovali život.
V takovém případě je nejjednodušší obrátit se na odborníky, kteří vám všechny nejasnosti vysvětlí. Budete tak mít jistotu, že jsou vaše data na iCloudu v bezpečí.